Eski bir tarayıcı kullanıyorsunuz. Sitedeki fotoğraf yükleme özelliği için lütfen Microsoft Edge, Google Chrome veya Mozilla Firefox tarayıcılarından girin. Google Chrome İndir

Yarışma Hakkında

İyi Dersler Şoför Amca Fotoğraf Yarışması, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Michelin Lastikleri iş birliğinde yürütülen İyi Dersler Şoför Amca projesi kapsamında düzenlenmektedir. Yarışmanın konusu, servis şoförlerinin yol güzergahları üzerinde görüntüleyecekleri doğa, manzara, insan temalı fotoğrafları toplumla buluşturmalarıdır. Yarışmanın amacıysa, taşımalı eğitimde görev yapan servis şoförlerinin ülkemize ait doğal, coğrafi, kültürel ve turistik zenginliklerini tüm Türkiye geneline tanıtmalarını ve kayıt altına almalarını sağlamaktır. İyi Dersler Şoför Amca Fotoğraf Yarışması’na, sadece projenin 2017-2018 döneminde uygulandığı Çanakkale, Denizli, Erzurum, Giresun, Hatay, Kahramanmaraş, Sakarya, Şanlıurfa, Tokat ve Yozgat illerinde proje kapsamında eğitim alan ve taşımalı eğitim sisteminde görev alan servis şoförleri başvuruda bulunabilecektir. Yarışma ile ilgili tüm detaylara ve ödüllere yarışma şartnamesi bölümünden ulaşabilirsiniz.

Proje Hakkında

İyi Dersler Şoför Amca projesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Michelin Lastikleri arasında imzalanan iş birliği protokolüyle, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında hayata geçirilmiştir. İyi Dersler Şoför Amca projesinin amacı, taşımalı eğitim sisteminde görevli şoförlerin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim konusunda bilgi ve becerilerini artırarak, kapasitelerini geliştirmektir.

Projenin ana hedef kitlesi, taşımalı eğitim sisteminde görevli okul servis şoförleridir. Bunun yanında, seçilen illerde formatörler aracılığıyla ilkokul öğrencilerine eğitimler verilmektedir. Ayrıca, okul yönetimi, öğretmenler, veliler ve şoförlere yönelik iletişim çalışmalarıyla trafik güvenliği konusunda farkındalığı geliştirmek amaçlanmaktadır.

Projenin hedefleri arasında okul servis şoförlerinin eğitimi için standart eğitim programı geliştirmek ve yaygınlaşması için proje ortakları ve paydaşları ile iş birliği yapmak; proje web sitesi aracılığıyla, hedef grupların gerekli belgelere ve kaynaklara ulaşmasını sağlayarak, güvenli öğrenci taşımacılığı konusunda ilgili taraflarda farkındalık ve bilinci geliştirmek; formatörler aracılığıyla seçilen illerde ilkokul öğrencilerine yönelik eğitimler vermek ve okul yönetimi, veliler, öğrenciler ve şoförlere yönelik, öğrenci taşımacılığı özelinde trafik güvenliği konusunda farkındalığı geliştirici iletişim çalışmaları yürütmek bulunmaktadır.

İyi Dersler Şoför Amca projesiyle, öğrenci taşımacılığına yönelik, özel bir eğitim programının geliştirilmesi, bu konudaki standart eğitim içeriği ihtiyacını karşılamıştır. İlgili tüm paydaşların bir araya gelmesi sayesinde, bu alandaki sorunlar, ihtiyaçlar ve beklentiler kapsamlı bir şekilde ortaya çıkarılmıştır. İlgili tüm paydaşların bir araya getirilmesi, öğrenci taşımacılığı alanında koordinasyon ve iş birliğini pekiştirmiştir.

Proje ile 3 yılda 30 ilde 28.000 servis şoförüne ve 17.000 öğrenciye ulaşılmıştır. 2017-2018 döneminde Çanakkale, Denizli, Erzurum, Giresun, Hatay, Kahramanmaraş, Sakarya, Şanlıurfa, Tokat ve Yozgat illerinde uygulanan İyi Dersler Şoför Amca projesi ile yaklaşık 20.000 şofore daha ulaşılması hedeflenmektedir.

İyi Dersler Şoför Amca projesi kapsamında gerçekleştirilen tüm faaliyetlerle ilgili soru, görüş ve önerileriniz için iletişim formunu doldurabilirsiniz.

İletişim Formu