İyi Dersler Şoför Amca projesi, 2019-2020 dönemi Formatör Eğitimi Gerçekleştirildi

İyi Dersler Şoför Amca projesi, 2019-2020 dönemi Formatör Eğitimi Gerçekleştirildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Michelin Lastikleri’nin iş birliğiyle “Trafikte Sorumluluk Hareketi” kapsamında 2014’te hayata geçirilen, taşımalı eğitim sisteminde görevli servis şoförlerinin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim konularında kapasitelerini geliştirmeyi amaçlayan İyi Dersler Şoför Amca projesinin 2019-2020 eğitim öğretim yılı uygulamaları, formatör eğitim semineriyle başladı.

Projenin formatör eğitimi, 18-22 Kasım 2019 tarihlerinde Ağrı, Aksaray, Ardahan, Diyarbakır, İstanbul, Ordu, Osmaniye, Siirt, Uşak ve Van, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi. Eğitim seminerinin açılışına il formatörlerinin yanı sıra Michelin Kurumsal İletişim Müdürü Selen DİK MURATOĞLU, TÜVTÜRK Kamu İlişkileri Direktörü Ahmet BULUT, Jandarma Genel Komutanlığı Trafik Eğitim ve Araştırma Şube Müdürü Jandarma Yarbay Hasan Taner ÖZBEY, Milli Eğitim Bakanlığı, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Taşıma Hizmetleri Daire Başkanı Erbay COŞKUN ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Attila KARAASLAN da katılım gösterdi.

Formatör eğitim semineri kapsamında, Michelin’ in lastik bayine ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarının bir şubesine teknik gezi düzenlendi. Lastik bayiindeki gezide lastiklerin basınçları, diş derinliği, kış lastiği kullanımı, yeni lastiklerin kullanımı hakkında; araç muayene ziyaretinde ise muayeneye gelmeden önce yapılması gerekenler, muayene sırasında yapılanlar ve muayene sonrasındaki trafik güvenliği unsurlarına uzman personel eşliğinde değinildi.

Michelin Lastikleri adına açılış konuşmasını gerçekleştiren Kurumsal iletişim Müdürü Selen DİK MURATOĞLU, Michelin olarak İyi Dersler Şoför Amca projesine başlarken kurumsal hedeflerinin, çocukların eğitimine trafik güvenliğine katkıda bulunarak destek olmak ve öğrenci taşımacılığına yönelik özel bir eğitim programını geliştirerek bu konudaki standart eğitim içeriği ihtiyacını karşılamak olduğunu belirtti. Projenin 6. yılına girdiğini belirten Muratoğlu,  İyi Dersler Şoför Amca ile bugüne kadar 46 binden fazla servis şoförüne ve 33 binin üzerinde öğrenciye ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları adına toplantıya katılan Kamu İşleri Direktörü Ahmet BULUT, kurum olarak trafik kültürünün geliştirilmesi adına trafik eğitimine büyük önem verdiklerini ve bunun için 2010 yılından bu yana Trafikte Sorumluluk Hareketi paydaşlarıyla önemli çalışmalara imza attıklarını dile getirdi. BULUT, “Kurum olarak araç güvenliğine odaklanıyoruz ve bu alanda mükemmele ulaşmak için elimizden geleni yapıyoruz. Trafikte herkesin güvenliği için insan unsuruna daha fazla yatırım yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Proje paydaşlarından Jandarma Genel Komutanlığı, Trafik Eğitim ve Araştırma Şube Müdürü Jandarma Yarbay Hasan Taner; projenin bugüne kadar ulaştığı sonuçlardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  Jandarma Genel Komutanlığı olarak taşımalı eğitimde yaşanan sorunların çözümünde İyi Dersler Şoför Amca projesinin katkılarını vurguladı. TAŞÇI, projenin özel bir ihtiyaca cevap verdiğini ve taşımalı eğitim kapsamında haftanın 5 günü okula giden çocuklarımızın daha güvenli yolculuk etmesine katkıda bulunan bu projenin önemine dikkat çekti.

Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü adına konuşma yapan Taşıma Hizmetleri Daire Başkanı Erbay COŞKUN, İyi Dersler Şoför Amca projesine bu sene paydaş olarak katılmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Taşımalı eğitim sisteminden faydalanan 1 milyon 300 binden fazla öğrencinin daha güvenli bir yolculuk yapması için buna benzer projeleri desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan COŞKUN, İyi Dersler Şoför Amca projesinin geniş paydaş yapısının öğrenci taşımacılığı alanında koordinasyon ve işbirliğinin pekiştirilmesine katkı sağlayacağına inandığını ifade etti. 

Formatör eğitimi alan İl Jandarma Komutanlığı ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü mensupları, 9-20 Aralık 2019 tarihlerinde kendi illerindeki İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri ve İlçe Jandarma Komutanlıklarından birer olmak üzere toplam 210 eğitimciye eğitim vereceklerdir.

Emniyet kemeri demek kesintisiz güvenlik demek

2016 İyi Dersler Şoför Amca Afiş Yarışması 2. si

Tülay Yazar Ankara Çaldağ İlkokulu

Haberler & Duyurular

"İyi Dersler Şoför Amca" Afiş Yarışması Başladı!

İlkokul 4. sınıf öğrencileri, trafik güvenliği konusunda yetişkinlerden beklentilerini ifade edecekler. Bu yarışma, Trafikte Sorumluluk Hare…gi edinebileceğiniz yarışma şartnamesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: İyi Dersler Şoför Amca" Afiş Yarışması Şartnamesi (0.2 MB)

18.03.2015

DEVAM

"İyi Dersler Şoför Amca" Afiş Yarışması Sonuçlandı.

İlkokul 4. sınıf öğrencileri, trafik güvenliği konusunda yetişkinlerden beklentilerini ifade ettiler. Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında…ci üçüncü olmuştur. Ödül kazanan tüm öğrencilerimizi, öğretmenlerini ve okullarını tebrik eder, tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

28.04.2015

DEVAM

İyi Dersler Şoför Amca projesi kapsamında, eğitimcilere yönelik seminerler tamamlandı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Michelin arasında imzala… uygulama döneminde ise 20 formatör, 228 eğitimci ile 6 bin 108 servis şoförüne ve 4 binden fazla ilkokul öğrenicisine eğitimler verilmişti.

23.10.2015

DEVAM