Eski Lastiklerini Yenile, Yolum Seninle Güvende

Eski Lastiklerini Yenile, Yolum Seninle Güvende

Lastiklerin aşınma oranına göre kaza ihtimalinin arttığı bilgisi yanlıştır. Yasal diş derinliği olan 1.6 mm’ye kadar kullanılan premium marka lastikler yüksek güvenlik seviyesi sağlar. Ancak yasal diş derinliği sınırı olan 1.6 mm’den daha fazla kullanılan lastiklerin yol tutuşu azalır ve fren mesafesi uzar.

Her lastik aşındıkça, ıslak zemin performansında aynı seviyede kayıp yaşamaz. Bazı lastiklerin diş derinliği 1.6mm’ye ulaştığında diğer yeni lastiklerle aynı fren mesafesine bile sahip olabilir.

Türkiye dahil Avrupa’daki trafik kazalarının büyük bir çoğunluğunun kuru zeminde  meydana geldiğini biliyor muydunuz? Oysa ki, aşınmış lastiklerin kuru zemin fren mesafesi, yeni lastiklere göre daha iyidir ve daha güvenlidir. Çünkü lastiklerin güvenlik performansı sadece diş derinliğine bağlı değildir.

Aracın fren sistemi, ABS sensörleri, yol zemin koşulları, hava durumu(nem ve sıcaklık), lastik hava basıncı değerleri  ve sürücünün sürüş stili de güvenlik performansını etkileyen faktörlerdendir. Trafik kazalarının aşınmış diş derinliğine sahip lastiklerden kaynaklandığını belirten bir çalışma da bulunmamaktadır.  Lastikler, diş derinlikleri 1.6 mm sınırına gelene kadar yakıt tasarrufunu ve güvenlik performansını yüksek seviyede koruyacak şekilde çevreye duyarli  olarak tasarlanmalıdır. 

Günümüzde özel bir  teknoloji sayesinde , artık diş derinliği 1.6mm’ye ulaşmış lastikler de yüksek çekiş gücü sağlamaktadır. Her lastik yeniyken de aşındığında da güvenliği garanti etmeli ve performansını korumalıdır. Lastikleri çok erken değiştirmek (1.6mm’den önce), elinizdeki ürünün zorla değerini yitirmeniz ve hem çevreye hem de maliyet anlamında kendinize zarar vermeniz anlamına gelmektedir. Eğer tüm sürücüler şimdiye kadar, lastiklerini diş derinliği yasal sınırına (1.6mm) kadar kullanmış olsalardı, dünya çapında yılda yaklaşık 400 milyon lastik (Avrupa’da 128 milyon) tasarruf sağlanabilirdi ve bu da yıllık 35 milyon ton ek CO2 emisyonuna eşittir.

Günümüzde, lastik testleri performans seviyelerinin zaman içinde nasıl değişeceğini dikkate almadan sadece yeni lastiklere yapılmaktadır. Oysa ki, piyasada bulunan pek çok lastik, hem çevresel anlamda hem de güvenlik anlamında endişe yaratmaktadır.  Bu her iki ihtiyaca da doğru yanıt vermek adına, performans karşılaştırmalarını lastikler aşınmış ve yasal diş derinliği sınırında iken yapan testler daha doğru sonuçlar elde etmemizi sağlayacaktır. 

Michelin Grubu olarak, müşterilerimizin hareketliliğini arttımak amacıyla sürdürülebilir bir büyüme için projeler geliştirmekteyiz. Michelin’in sirküler ekonomi modeli sayesinde ürünlerimizin tasarımı, üretimi ve hizmet kalitemizi oluştururken kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmaya, böylelikle çevre ve toplum üzerinde olabilecek zararlı etkileri en aza indirgeme amacındayız.  İlk kilometreden son kilometreye kadar yüksek performans ve güvenlik seviyelerine sahip ürünler tasarlamak, bu erdemli yaklaşımın bir parçasını oluşturmaktadır.

Emniyet kemeri demek kesintisiz güvenlik demek

2016 İyi Dersler Şoför Amca Afiş Yarışması 2. si

Tülay Yazar Ankara Çaldağ İlkokulu