#HızınıDüşürGüvenleGötür

#HızınıDüşürGüvenleGötür

     Trafikte kurallara uymak, toplumda ben yerine biz olarak düşünmemizi sağlar. Özellikle büyük şehirlerde insan ve araç sayısının artmış olması kuralların da önemini arttırmıştır. Yaya ve sürücülerin birbirine zarar vermeden hareket etmeleri bu kurallar ile mümkündür.

      Trafikte her araca göre ayrı kurallar uygulanmaktadır. Her aracın sınıfına göre kuralı olması hız sınırları kurallarını ortaya çıkarmaktadır. Karayolları şeritleri hız kurallarına göre düzenlenmektedir.

     Hızın kaza ve kaza sonuçları üzerindeki etkisine bakarsak yüksek hız, kaza ihtimalini ve meydana gelen kazanın sonuçlarını ağırlaştırır. Hız arttıkça orantılı olarak kaza, yaralanma ve ölüm oranlarının yükseldiği görülmektedir. Aracın kontrolü o oranda güçleşir ve çevresel koşulların da etkisiyle kazaya yol açabilir. Yol üzerinde bir engelle karşılaşan araç, ne kadar hızlıysa doğru noktada durabilmek için o kadar mesafeye ihtiyaç duyar. Araç, araç sürücüsü ve çarptığı engel de bir o kadar zarar görür.

     Dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşırı hız, kaza riskini doğrudan etkileyen ve arttıran en önemli trafik ihlalidir. Kaza ihtimali ve kaza sonuçları ile ilişkisi açısından hız, temel risk faktörüdür. Aracın hızını kontrol etmek kazaları önleyebilir ve meydana gelebilecek kazalarda zararı/ kayıpları azaltabilir. Tabi ki aşırı hız sadece yasal limitlerle alakalı değil, bulunan ortama göre de değişiklik göstermektedir. Bir aracın hızına karar verirken hem yasal hız sınırı hem de aracın içinde bulunduğu ortamın göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

   TÜİK verilerine göre ülkemizde 2016 yılında toplam 1 milyon 182 bin 491 adet trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 997 bin 363 adedi maddi hasarlı, 185 bin 128 adedi ise ölümlü yaralanmalı trafik kazasıdır. Ölümlü yaralanmalı trafik kazasına neden olan toplam 213 bin 149 kusura bakıldığında kusurların %89,6'sının sürücü, %8,7'sinin yaya, %0,8'inin yol, %0,5'inin taşıt ve %0,4'ünün yolcu kaynaklı olduğu görülmektedir.

     Sürücüler hızlarını; aracın cinsi, yük durumu, yol durumu, hava- görüş durumu ve trafik durumuna göre ayarlamak zorundadır. Bunların yanında her lastik belirli maximum hıza dayanabilir. Bu yüzden hız endeksi ve yük endeksi oranlarının bilinmesi gerekir.

     Hız endeksi, lastiğin ulaşabileceği maximum hızı açıklayan harf kodudur. Yük endeksi ise bir lastiğin taşıyabileceği maximum kapasitedir. Bunlar lastiğin her iki yanında gösterilmektedir.

Hızın düşürülmesi durumunda ortaya çıkacak artı durumlar:

  • Tehlikeli durumları fark etmek için sürücüye daha çok zaman tanır.
  • Tehlikeli duruma tepki verilirken aracın ilerlediği mesafe azaltılmış olur.
  • Frene bastıktan sonra durmak için ihtiyaç duyulan mesafe azalmış olur.
  • Çarpma gibi kaza durumlarında, kaza öncesi diğer yol kullanıcılarına araç hızını tahmin edebilme imkanı sağlar.
  • Diğer yol kullanıcılarının bir çarpışmadan kaçınmak için daha fazla şansı olur.
  • Sürücünün aracın kontrolünü kaybetme ihtimali azalır.

Kaynak:


TÜİK: http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=24606

Emniyet kemeri demek kesintisiz güvenlik demek

2016 İyi Dersler Şoför Amca Afiş Yarışması 2. si

Tülay Yazar Ankara Çaldağ İlkokulu