Lastiğin Trafik Güvenliği Açısından Önemi

Lastiğin Trafik Güvenliği Açısından Önemi

Çoğu insan lastiğe çok fazla ilgi göstermez ancak yakından incelendiğinde karmaşık yapısı, gelişmiş ve teknolojik özellikleri öne çıkacaktır. Bu özelliklerin tamamı, sizin bütün hareketlilik ihtiyaçlarınızın karşılanması için bir araya getirilmektedir.

Bu teknolojik hazineler, aracınızı kullanırken lastiğinizin yolla temasınızı sağlamasına yardımcı olmaktadır. Yol tutuşun sağlanmasına, hız değişimlerinin aktarılmasına yardımcı olurken, sürüşünüzü hafifletmekte ve aracınızı düzgün bir şekilde yönlendirmektedirler.

Araç güvenliği konusunda aklınıza ilk gelen şey lastikler olmayabilir ancak aracınızla yol arasında bağlantı sadece lastikler vasıtasıyla kurulur. Esasında sizin ve aracınızdaki diğer yolcuların güvenliği, lastikle yerin temas ettiği alana bağlıdır. Lastikler yol tutuşu sağlamanın yanında, aracınızın yükünü taşımakla birlikte, sürüş ve yönlendirme esnasında aracınızı daha rahat kontrol etmenizi de sağlar. Düşük ya da yüksek hızlarda lastik sizin güvenli ve konforlu bir şekilde hareket etmenizi sağlayacaktır. Lastikler, aracın zeminle temas eden tek noktasıdır. Bu temas noktası ortalama "bir elin avuç içi kadardır". Direksiyonun başına geçtiğinizde bu gerçeği aklınızdan çıkarmayın!

Sonuç olarak, güvenli ve konforlu yolculuğu "4 avuç içi" ile yaptığınızı unutmayın!

Emniyet kemeri demek kesintisiz güvenlik demek

2016 İyi Dersler Şoför Amca Afiş Yarışması 2. si

Tülay Yazar Ankara Çaldağ İlkokulu